Bæredygtighed er blevet et buzzword. Alle taler om det, færre gør noget ved det. Og de, der gør noget, starter ofte det forkerte sted. Metalsugerør og bomuldsposer gør en minimal forskel. Solceller og elvalg gør en reel forskel.
Myte: solceller er for dyrt
Et typisk solcellesystem til et parcelhus koster 60.000-100.000 kr. Det er mange penge. Men systemet producerer 4.000-7.000 kWh om året, og med en elpris på 2-3 kr. pr. kWh (inkl. afgifter) er værdien 8.000-21.000 kr. årligt. Tilbagebetalingstiden er 5-10 år, og systemet holder 25-30 år. Det er en af de bedste investeringer, du kan gøre i et hus.
Myte: du skal bruge strømmen selv
Med nettoafregning sender du overskudsstrøm til nettet og får en kreditering. Du bruger solstrømmen direkte om dagen og krediterer om natten. Systemet varierer (time for time vs. årsbaseret), men i alle tilfælde udnytter du det meste af produktionen.
Med en elbil og varmepumpe bruger du endnu mere selv. En husstand med solceller, varmepumpe og elbil kan dække 60-80% af sit elforbrug fra eget tag i sommermånederne.
Myte: grøn energi er dyrere
Det var sandt for ti år siden. I dag er vind og sol de billigste energikilder i Danmark. Når vinden blæser og solen skinner, falder spotprisen. Dage med megen vedvarende energi har de laveste priser. Grøn energi er altså ikke bare bedre for klimaet, den er også billigere for din pengepung.
Bevidste valg i hverdagen
Solceller er det største skridt. Men der er mindre skridt, der også tæller. Vælg et elselskab med grøn profil (mange tilbyder 100% vedvarende energi uden ekstra pris). Brug strøm, når den er grønnest, typisk midt på dagen. Reducer standby. Og hold øje med dit forbrug via Eloverblik.dk.
På Elprissammenligning.dk kan du se, hvordan solceller påvirker din elregning, og sammenligne priser på de elselskaber, der bedst komplementerer et solcellesetup.
Det store billede
Bæredygtighed handler om de valg, der har størst effekt. Energi er den største enkeltfaktor i de fleste husstandes klimaaftryk. Solceller, varmepumpe og bevidst elforbrug reducerer både CO2-udledning og regningen. Det er sjældent, at det gode valg også er det billige, men på energiområdet er det tilfældet.